Predpríprava na fotovoltaiku pri stavbe domu

Predpríprava na fotovoltaiku pri stavbe domu

Fotovoltaika v rodinnom dome

Súčasné požiadavky na energetickú hospodárnosť budov smerujú ľudí, aby uvažovali ako ich naplniť. Jednou z možností je aj montáž solárnych systémov. Avšak väčšina z nich si požiadavku na predprípravu fotovoltaickej elektrárne nechá na poslednú chvíľu.

Po ukončení stavby sú solárne kolektory alebo fotovoltaické panely inštalované náročnejšie a vstupná investícia je vyššia, tak isto aj obmedzenia stavby, ktoré sa nedajú už odstrániť, sa odzrkadlia na úkor vzhľadu alebo výkonnosti solárnej elektrárne. Stavba domu je proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie a preto naša firma SOLAR SYSTEM ponúka možnosť ako mať prepojenie medzi meničom a hlavným rozvádzačom v dome už dopredu pri fotovoltaike pripravené. Je už na vás či si chcete v budúcnosti zabezpečiť montáž fotovoltaickej elektrárne ale predpríprava na slnečnú elektráreň vám dokáže ušetriť kopu nákladov spojených s jej budúcou inštaláciou.

Predpríprava na fotovoltaiku

 • Káblová chránička sa zavedie popod strechu k meniču napätia a odtiaľ sa umiestni AC a komunikačná kabeláž priamo do vašej hlavnej rozvádzačovej skrine s ističmi
 • Pri stavbe domu odporúčame dopredu sa rozhodnúť, kde budú umiestnené komponenty pre fotovoltaiku. A to z toho dôvodu, že je najlepšie v blízkosti meniča napätia umiestniť rozvádzačovú skrinku pre fotovoltaiku (12 modulová až 24 modulová). Do tejto skrinky sa zavedú chráničky zo strechy a tak isto aj kabeláž z hlavného rozvádzača.
 • Štandardne odporúčame káblovú chráničku s priemerom 18/20 mm, ktorá je vedená spod strechy, na ktorej časom umiestnite solárne panely, do technickej miestnosti. Väčší priemer chráničky je výhodou ale neodporúčame ho prekročiť cez 30 mm. Pri chráničke netreba zabudnúť na šnúrku, aby sa neskôr dala cez ňu pretiahnuť kabeláž z fotovoltaických panelov. Pri šikmých strechách (kde je povala) sa s trasovaním pre fotovoltaické panely nemusíte až tak trápiť.
 • Kabeláž potrebná z miestnosti, kde bude menič napätia smerujúca do hlavného rozvádzača:
 • Dva kusy samostatných silových káblov v závislosti od výkonu vašej budúcej fotovoltaickej elektrárne. Pre jednofázový systém je najlepšie použiť CYKY 3×4 mm² , avšak pre trojfázovú fotovoltaickú elektráreň 5×4 mm².
 • Pre komunikáciu meniča napätia s jeho vlastným elektromerom použijeme komunikačný tienený FPT kábel.
 • Netreba zabudnúť na uzemňovací kábel (jednožilový lankový)
 • V prípade použitia elektrickej energie na ohrev teplej vody v bojleri (TÚV) špirálou, použite samostatný kábel CYKY 3×2,5 mm² a to z hlavnej rozvádzačovej skrinky k bojleru. Je to už štandardné riešenie, že špirála bojleru disponuje vlastným ističom.
 • Odporúčame si pripraviť priestor v rozvádzačovej skrinke na ďalšie moduly, v prípade ohrevu vody prebytkami fotovoltaiky. Kde budú časom umiestnené inteligentné regulátory prebytkov, ktoré tiež môžete nájsť v našich zostavách na Ohrev teplej úžitkovej vody fotovoltaikou.
 • Tieto riešenia vám umožnia predísť inštalácii fotovoltaickej elektrárne ťahaním káblov po stenách alebo vŕtaniu do stien a ťahaniu káblov. Krajšie a estetickejšie je mať už všetko dopredu nachystané. Aj keď sa dá fotovoltaický systém do elektroinštalácie domu pripojiť takmer kdekoľvek dajte na naše rady a oslovte nás so žiadosťou predprípravy na fotovoltaickú elektráreň.
 • Konštrukcia pre fotovoltaiku bude ľahšie zhotovená, v prípade plochých striech, ak tiež nezabudnete na jej predprípravu a to umiestnením nerezových kombi skrutiek alebo tiež často využívame aj závitové tyče.

Ak ste práve v tejto fáze výstavby domu, neváhajte nás osloviť so žiadosťou na predprípravu pre fotovoltaickú elektráreň. Naši skúsení technici vám s radosťou poradia ako na to alebo vám danú predprípravu pre solárny systém ochotne prídu zrealizovať.