Predpríprava na fotovoltaiku pri stavbe domu

Predpríprava na fotovoltaiku pri stavbe domu

Fotovoltaika v rodinnom dome

Súčasné požiadavky na energetickú hospodárnosť budov smerujú ľudí, aby uvažovali ako ich naplniť. Jednou z možností je aj montáž solárnych systémov. Avšak väčšina z nich si požiadavku na predprípravu fotovoltaickej elektrárne nechá na poslednú chvíľu.

Po ukončení stavby sú solárne kolektory alebo fotovoltaické panely inštalované náročnejšie a vstupná investícia je vyššia, tak isto aj obmedzenia stavby, ktoré sa nedajú už odstrániť, sa odzrkadlia na úkor vzhľadu alebo výkonnosti solárnej elektrárne. Stavba domu je proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie a preto naša firma SOLAR SYSTEM ponúka možnosť ako mať prepojenie medzi meničom a hlavným rozvádzačom v dome už dopredu pri fotovoltaike pripravené. Je už na vás či si chcete v budúcnosti zabezpečiť montáž fotovoltaickej elektrárne ale predpríprava na slnečnú elektráreň vám dokáže ušetriť kopu nákladov spojených s jej budúcou inštaláciou.

Predpríprava na fotovoltaiku

Chráničky potrebné zo strechy do miestnosti, kde budú umiestnené komponenty:

  • Pri stavbe domu odporúčame dopredu sa rozhodnúť, kde budú umiestnené komponenty pre fotovoltaiku. Najlepším možným riešením je umiestniť menič napätia do technickej miestnosti alebo do garáže. Pri umiestnovaní komponentov do garáže musíte brať do úvahy prevádzkové teploty komponentov (menič,batérie).
  • Základným krokom pri predpríprave je potiahnutie chráničky zo strechy do technickej miestnosti. Štandardne odporúčame káblovú chráničku s priemerom 2 x 32 mm, ktorá je vedená spod strechy, na ktorej časom umiestnite solárne panely, do technickej miestnosti. Väčší priemer chráničky je výhodou. Pri chráničke netreba zabudnúť na šnúrku, aby sa neskôr dala cez ňu pretiahnuť kabeláž z fotovoltaických panelov.

Kabeláž potrebná z miestnosti, kde bude menič napätia smerujúca do hlavného rozvádzača:

  • Dva kusy samostatných silových káblov v závislosti od výkonu vašej budúcej fotovoltaickej elektrárne. Pre jednofázový systém je najlepšie použiť CYKY 3×4 mm² , avšak pre trojfázovú fotovoltaickú elektráreň 5×4 mm².
  • Pre komunikáciu meniča napätia s jeho vlastným elektromerom použijeme komunikačný tienený FPT kábel.
  • Netreba zabudnúť na uzemňovací kábel –  (jednožilový lankový). Z HUS (hlavná uzemňovacia svorkovnica)  do miestnosti, kde bude menič napätia a istiace prvky. Hrúbka závisí od elektroinštalácie objektu, avšak  minimálne 10 mm².
  • V prípade použitia elektrickej energie na ohrev teplej vody v bojleri (TÚV) špirálou, použite samostatný kábel CYKY 3×2,5/5 x 2,5 mm² a to z hlavnej rozvádzačovej skrinky k bojleru. Je to už štandardné riešenie, že špirála bojleru disponuje vlastným ističom.
  • Odporúčame si pripraviť priestor v rozvádzačovej skrinke na ďalšie moduly, v prípade ohrevu vody prebytkami fotovoltaiky, Pri výbere veľkosti hlavného rozvádzača odporúčame nešetriť, pretože doba sa mení a nikdy Vám z neho neubudne skôr pribudne.

 

Ak ste práve v tejto fáze výstavby domu a máte v budúcnosti záujem o fovotoltaiku od nás, tak neváhajte osloviť našich technikov so žiadosťou na predprípravu pre fotovoltaickú elektráreň. Naši skúsení technici vám s radosťou poradia ako na to.