Aká je produkcia fotovoltiky ?

fotovoltika produkcia

Aká je produkcia fotovoltiky ?

Ročná výroba fotovoltiky na rodinnom dome

Ak domácnosť zvažuje investíciu do solárnych panelov a teda plánuje montáž fotovoltiky, je dobré poznať jej produkciu v číslach. Na úvod je nutné povedať, že jej produkcia sa v rôznych regiónoch Slovenska môže líšiť. V tomto článku sa zameriame na produkciu fotovoltiky v krajoch: Bratislavský kraj, Trnavský kraj, Nitriansky kraj.

Ročná produkcia z 1 kWp fotovoltiky

Vo všeobecnosti platí, že na uvedených územiach 1 kWp inštalovaných solárnych panelov ročne v priemere vyrobí zhruba 1100 kWh elektrickej energie, ak je dodržaný parameter montáže solárnych panelov na svetovú stranu Juh v sklone od 25-35 stupňov. Pri svetových stranách od JV po JZ je táto produkcia zhruba od 900-1000 kWh ročne. Ak by sme mali solárne panely a teda fotovoltiku nainštalovanú na tomto území na sedlovej streche jej produkciu môžeme kalkulovať v rozmedzí od 800 – 900 kWh ročne.

Akú fotovoltiku vaša domácnosť potrebuje ?

Ak poznáme základné parametre výroby, jej výkon by malo byť teraz jednoduchšie určiť. Príklad, ak je vaša ročná spotreba 7000 kWh a mali by ste solárne panely nainštalované v rozmedzí svetových strán od JV do JZ, tak postačujúca fotovoltika by bola o výkone 7000 / 1000 = 7 kWp. V tomto kroku sa nemusíte trápiť prepočtom jej využiteľnosti počas roka, pretože tento prepočet vám uľahčí služba Virtuálnej batérie od dodávateľa energií. To znamená, že Vaša domácnosť nebude mať nadprodukciu a teda celú energiu čo vyrobíte a nedokážete spotrebovať Vám služba Virtuálnej batérie vráti v cene distribučnej zložky energie, čo je zhruba 50% z ceny energie.

Bude mi fotovoltaika nainštalovaná teraz postačovať v budúcnosti ?

To je otázka, ktorú nám kladie takmer každý zákazník. Našou odpoveďou spravidla býva: Odporúčame, aby ste si zakúpili najvýkonnejší menič napätia o výkone 10 kW a solárnych panelov toľko, aby vám ich produkcia pokryla súčasnú spotrebu. Kde si zvyšné solárne panely pridáte v budúcnosti. No toto naše tvrdenie nie vždy hrá v prospech ekonomiku budúceho doplnenia panelov, ktoré je vždy drahšie ako keby sa solárne panely namontujú hneď na prvej montáži. Takže ak domácnosť má financie na vyšší výkon fotovoltiky a vie o tom, že jej spotreba bude v nasledujúcich rokoch narastať je dobré túto investíciu spraviť hneď, kedy sa systém skonštruuje precízne a bez akýchkoľvek ďalších zásahov.

Ponuka fotovoltiky

Ak teraz už vieme akú fotovoltiku si dať nainštalovať, radi vám odprezentujeme našu ponuku fotovoltických elektrární, ktorú si môžete pozrieť na tomto linku: https://solarsystem.sk/fotovoltaicke-elektrarne/